Prywatna chmura czy serwer plików?

Każda firma prowadząca różnego rodzaju działalność musi zapewnić swoim pracownikom właściwy obieg firmowych dokumentów oraz dostęp do plików nad którymi  aktualnie pracują. Jeszcze do niedawna aby można było taki współdzielony dostęp do plików uzyskać wykorzystując do tego drogie i kosztowne serwery plików.  Dziś jednak lepszym rozwiązaniem jest chmura serwer umieszczony w sieci.

Czym różni się serwer plików od przechowywania danych w chmurze?

Zastanawiając się nad tym w jaki sposób zorganizować całą infrastrukturę w naszej firmie oraz w jaki sposób możemy przechowywać wszystkie niezbędne nam dane powinniśmy rozważyć również i to w jaki sposób będziemy przesyłać nasze pliki na serwery dostawcy takiego rozwiązania.

Prywatna chmura serwer i bezpieczeństwo danych

Własny serwer plików umieszczonych we własnej serwerowni albo w wydzielonym miejscu w naszej firmie oznacza oczywiście, że nikt niepowołany nie będzie miał do tych danych dostępu. Jednocześnie jednak w przypadku różnego rodzaju zdarzeń losowych tracimy kontrolę nad całym serwerem. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest chmura serwer służący do przechowywania kopii zapasowych.

Jak często robić kopie zapasowe?

Aby mieć pewność że wszystkie nasze dane będziemy w stanie łatwo odzyskać w sytuacji gdy zajdzie taka potrzeba musimy regularnie sporządzać kopie zapasowe wszystkich istotnych dokumentów oraz plików. Tego typu backup możemy oczywiście przechowywać na własnym serwerze albo wysyłać go przez sieć na zewnętrzne serwery backupowe lub też starać się przechowywać takie dane w chmurze.